Prawo patentowe stało się bardzo łatwe dzięki tym 5 prostym zasadom

Co to jest patent, historia patentów i prawo patentowe?

Patenty zostały stworzone, aby chronić wynalazki i zachęcać do innowacji. Są wydawane przez rząd i służą jako sposób nagradzania wynalazców za ich wysiłki.

Patenty na wynalazki zapewniają ochronę oryginalnych, użytecznych i nieoczywistych wynalazków, które dana osoba opracowała lub odkryła. Nie chronią jednak pomysłów, które zostały publicznie ujawnione lub zostały opatentowane przez inny kraj.

Patenty udzielane są na 20 lat od daty złożenia wniosku w USPTO. Jeśli wynalazca chce odnowić swój patent po 20 latach, musi złożyć nowy wniosek w USPTO, aby przedłużyć go o kolejne 20 lat.

Jak działają patenty?

Patenty są formą własności intelektualnej, która daje wynalazcom lub twórcom wyłączne prawo do wytwarzania, używania i sprzedaży wynalazku przez określony czas. Na ogół obejmują one nowe i przydatne wynalazki, które nie są chronione prawem autorskim.

Patenty chronią wynalazki przed kopiowaniem przez innych bez pozwolenia. Chronią również firmy przed koniecznością dzielenia się swoimi pomysłami z konkurentami, którzy mogą je ukraść lub wykorzystać we własnych produktach bez płacenia tantiem.

Pierwszy patent został wydany w Wielkiej Brytanii 16 września 1790 r. Urząd Patentowy Stanów Zjednoczonych rozpoczął udzielanie patentów również w 1790 r., ale z pewnymi istotnymi różnicami między amerykańskim i brytyjskim systemem patentowym.

5 prostych zasad prawa patentowego

Aby uniknąć kłopotów prawnych, ważne jest zrozumienie podstaw prawa patentowego.

Patent to dokument prawny, który przyznaje wynalazcy wyłączne prawa do wytwarzania, używania lub sprzedaży wynalazku przez określony czas. Aby uzyskać patent, wynalazki muszą spełniać następujące warunki:

1. Musi być nowy (nie znany jeszcze w domenie publicznej).

2. Nie może być wcześniej opatentowany przez nikogo innego.

3. Musi być użyteczny (wynalazek ma praktyczne zastosowanie).

4. Wynalazek nie może naruszać żadnych istniejących patentów już udzielonych lub zgłoszonych w dowolnym kraju na świecie w momencie zgłoszenia.

5. Wynalazek nie może naruszać żadnych praw ani zasad moralnych obowiązujących w tym czasie.

Udostępnij: