Co to jest spawanie MIG?
Spawanie MIG jest również znana jako spawanie łukowe metali w osłonie gazów. Ten rodzaj spawania jest zasadniczo procesem spawania łukowego, w którym łączy się dwa metale. Odbywa się to poprzez podgrzewanie metali za pomocą łuku elektrycznego. Łuk ten powstaje między spawaną powierzchnią a podawaną w sposób ciągły elektrodą topliwą. W tym rodzaju spawania wykorzystuje się gaz osłonowy, który chroni stopione jeziorko spawanego metalu przed reakcją z pierwiastkami obecnymi w atmosferze. Spawanie MIG wymaga zastosowania elektrody dodatniej prądu stałego, znanej również jako elektroda o odwróconej polaryzacji.
Spawanie MIG – zalety
Spawanie MIG umożliwia wykonywanie dłuższych i bardziej ciągłych spoin w porównaniu z innymi tradycyjnymi metodami. Dzięki gazowi, który działa jak osłona, uzyskuje się również znacznie czystsze i pozbawione rozprysków wyniki spawania. Jednak obsługa spawarki MIG jest zupełnie inna niż w przypadku innych tradycyjnych spawarek i może wymagać zastosowania innych technik nauki.
Dzięki procesowi MIG spawacz może cieszyć się wyższą wydajnością. Obsługa jedną ręką poprawia kontrolę użytkownika nad procesem spawania, co w rezultacie zwiększa prędkość spawania. Można również regulować prędkość podawania drutu w zależności od potrzeb. Jeśli trzeba wykonać wyższą spoinę, można zwiększyć prędkość podawania drutu, aby zaoszczędzić czas. Spawacz nie musi wielokrotnie przeczesywać spoiny, co oszczędza czas i zwiększa wydajność pracy.