Jak dobrze ocieplić poddasze?

Strych przestał być w naszych domach składem rupieci. Poddasza wykańczamy i aranżujemy w nich dodatkowe pokoje. Ale zanim to zrobimy, przestrzeń pod łamanym dachem należy pokryć warstwą izolacyjną tak, aby latem nie było tam duszno, a zimą chłodno. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Najpierw należy wybrać odpowiedni do ocieplenia materiał. Najlepiej sprawdzają się rodzaje wełny mineralnej – włókno szklane albo skalne. Świetnie izolują, przepuszczają parę wodną, są lekkie oraz niepalne. Ich elastyczna struktura łatwo pozwoli dopasować materiał do przestrzeni, którą chcemy wypełnić. Wełna szklana jest nieco bardziej sprężysta, lżejsza i ma trochę większe właściwości izolacyjne. Z kolei włókno skalne jest bardziej odporne na ogień.
Materiał izolacyjny należy dopasować do pokrycia naszego dachu. Jeśli wcześniej położyliśmy na nim papę czy folię niskoparoprzepuszczalną, to między poszyciem i wełną trzeba pozostawić kilkucentymetrową przestrzeń. Najłatwiej zrobić to przy pomocy cienkiego drutu albo mocnego sznurka rozpiętego między krokwiami. Z kolei jeśli pokrycie naszego dachu zabezpieczone jest membraną, czyli folią wysokoparoprzepuszczalną, to warstwę izolacyjną możemy położyć na styk. Nie należy jej tylko dopychać, aby latem rozgrzany dach nie uszkodził membrany.
Ocieplając poddasze, warto zadbać o staranne wykonanie wszystkich prac, jeśli nie chcemy mieć później kłopotów, na przykład z zagrzybieniem. Zanim położymy wełnę, sprawdźmy, czy dach jest dobrze wentylowany, a układając izolację zadbajmy, by w ociepleniu nie było przerw. Wtedy na pewno spełni ono swoje zadanie, chroniąc poddasze przed upałem i chłodem.

Udostępnij: