Szczegółowe zasady gry w piłkę ręczną
W grze tej, tradycyjnie biorą udział dwie drużyny, każda złożona jest z 7 zawodników. Na razie chyba wszystko wydaje się proste i zrozumiałe. Teraz może być trochę bardziej skomplikowanej gadki. Zawodnicy występują na następujących pozycjach: bramkarz, obrotowy, rozgrywający oraz skrzydłowy. Szczególnie te dwie ostatnie nazwy powinny być znane chociażby fanom piłki nożnej.
Celem gry jest naturalnie zdobycie większej liczby bramek niż drużyna przeciwna. To również wydaje się dosyć proste. Gol jest zdobyty, gdy piłka przekroczy linię bramkową całym obwodem. To zasada stara i charakterystyczna jak świat, a mimo tego to właśnie z nią – czy to w futbolu – czy w piłce ręcznej, są największe problemy. Mecz dzieli się na dwie połowy po 30 minut z 10-minutową przerwą. To jest bardzo charakterystyczne dla piłki ręcznej. Takie ramy czasowe sprawiają, że nie jest to sport, w którym mecze nie trwają długo, ale też nie trwają krótko. Godzina gry z lekką przerwą wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Z piłką właściwie można tutaj robić wszystko.
Piłka w rękach szczypiornisty może być rzucana, popychana, łapana, uderzana, zatrzymywana. Jedyną zasadą jest, że nie wolno pod żadnym pozorem jej kopać Podobnie rzecz, ma się z piłką nożną, tylko, że tam jest to odwrotnie. Nogami się gra, a rękami nie wolno dotykać. Interesujące jest również, że jeżeli zawodnik nie kozłuje piłki, może ją trzymać jedynie 3 sekundy. To typowa zasada, bardzo podoba do sportu jakim jest koszykówka. Żaden sport nie jest prosty i zasady w nim panujące i obowiązujące nie są dla wszystkich zbyt proste i jasne. Czasami nawet zawodowcy mają z nimi problem i nie mogą się do nich przyzwyczaić ale przecież każdy może się pomylić i zrobić coś nie tak. Zasady w piłce ręcznej znamy tylko z telewizora lub z hali, na której często gra się na wf-ach. Można powiedzieć, że jest to grupa mniej wtajemniczonych. Dla nich właśnie nie jest to zbyt jasne, lecz oglądają mecz i nic ich więcej nie interesuje, bo przecież nie o to tu chodzi.