Waga samochodowa – opis i podział
Wagi samochodowe służą do oceny wagi danego pojazdu, są zwykle montowane w jednym miejscu, w którym istnieje konieczność częstego pomiaru ponieważ waga przejeżdżających pojazdów może być zbyt wysoka. Często używana jest przy odcinkowych pomiarach wagi pojazdu do oceny ciężaru pojazdu ciężarowego, które znajdują się tam w celu pobierania opłat od dodatkowej wagi, obliczania ilości załadunku czy w celu kontroli bezpieczeństwa dróg, po których się poruszają. Często są wykorzystywane w celu obliczania, jaką wagę samochodową ma wieziony przez dany pojazd towar. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego programu przeznaczonego do wag samochodowych możliwe jest szybkie przetworzenie danych, które dopasowują się do typu pojazdu i dzięki nim ocena wagi jest dużo prostsza i szybsza.
Podział wag samochodowych
Główny podział wag samochodowych opiera się na podziale na wagi najazdowe, które są wyniesione ponad poziom gruntu oraz wagi zagłębione, których powierzchnia znajduje się równo z drogą. Istnieje również podział na rodzaj pomiaru (elektroniczny, mechaniczny czy elektroniczno-mechaniczny), mobilność oraz nawierzchnię.
Ogromną zaletą wag zagłębionych jest fakt, że nie ma konieczności wykonywania najazdu, a waga samochodowa jest na tym samym poziomie, co droga, dzięki czemu zaoszczędzane jest miejsce przy miejscu ważenia pojazdów, jednak ich koszt jest wyższy, niż położenie wagi najazdowej. Waga samochodowa najazdowa posiada również zaletę w postaci łatwiejszego dostępu do elektroniki wagi oraz możliwe jest czyszczenie zabrudzeń spod wagi.