Woda podziemna napiera na budynek: jak można z tym walczyć?

Budynki stojące w zwartej zabudowie, zdecydowanie trudniej zabezpieczyć przed wodą napierającą od zewnątrz. Często niemożliwe  jest odkopanie ścian i izolacja od zewnątrz. Alternatywą może być wewnętrzne uszczelnianie budynków. Do tego celu można użyć specjalnych żeli:

Jak zabezpieczyć budynek od wewnątrz?

Nie wszystkie metody hydroizolacji można wykorzystać w każdym przypadku. Dlatego tak często wybieranym rozwiązaniem jest Iniekcja kurtynowa . Przykładem mogą być obiekty zabytkowe, w których należy zachować naturalny kolor ścian. Zastosowanie iniekcji kurtynowej możliwe jest również w innych sytuacjach, w których grozi silny napór wód zewnętrznych. Przykładem może być budownictwo w warunkach mocnej urbanizacji. Dlatego często stosuje się tę metodę w przejściach podziemnych oraz tunelach. Wszędzie tam, gdzie nie można naruszyć przestrzeni zewnętrznej.

Prawidłowo wykonana iniekcja kurtynowa zaczyna się od wywiercenia wielu otworów w formie siatki (określone odległości pomiędzy otworami). Do tychże otworów wprowadzana jest substancja izolująca. Taką substancją często jest żel akrylowy. Żel pompowany jest za pomocą sprężonego powietrza. Pod wpływem wilgoci żel zwiększa swoją objętość, tworząc swoistą kurtynę. Zabezpiecza ona przed dalszym naporem wody. Rozwiązanie to jest często ostatnim ratunkiem dla budynków podatnych na wody zewnętrzne.   

Udostępnij: