Zrównoważone wykorzystanie drewna: drewno modyfikowane termicznie czy drewno tropikalne?
Drewno jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych materiałów budowlanych na świecie, a jeśli zarządzać nim w sposób odpowiedzialny, jest to jedyny odnawialny materiał budowlany, jaki posiada ludzkość. Tego samego nie można jednak powiedzieć o drewnie tropikalnym.
Dlaczego więc niektórzy ludzie nadal preferują drewno z tropiku?
Drewno z tropiku jest popularne ponieważ posiada egzotyczny wygląd i wysoką trwałość drewna tropikalnego. Z drugiej strony, drewno z tropiku z plantacji nie jest tak długowieczne. Dzięki swojej doskonałej trwałości jesion jest jedną z niewielu alternatyw dla drewna tropikalnego. Pod względem długowieczności dorównuje najlepszym gatunkom drewna tropikalnego, takim jak teak czy orzech brazylijski (iphe) – zostało to potwierdzone testami. Jako porównywalne drewno tropikalne pod względem trwałości, jesion przewyższa drewno z tropiku pod względem stabilności wymiarowej, jednolitości koloru i piękna wyglądu.
Drewno modyfikowane termicznie jest znacznie bardziej stabilne wymiarowo niż drewno niemodyfikowane, ponieważ proces modyfikacji termicznej zmniejsza zdolność drewna do absorbowania wilgoci o 45%. Im mniej wilgoci wchłania drewno, tym mniej się rozszerza i tym słabiej reaguje na różne warunki pogodowe. W procesie modyfikacji termicznej nie stosuje się środków chemicznych, a jedynie połączenie ciepła i pary wodnej, a cały proces jest monitorowany w czasie rzeczywistym na komputerach.